Home


Nápisy
biele, alebo žlté?Rozmiestnenie nápisov


Železničné modelárstvo ČSD
III. epocha - datuje sa od roku 1945 do 1968 až 70

Hlavné zameranie na 50. až 60. roky (v železnici veľmi pekné obdobie)Dobové predpisy o nápisoch na osobných vagónoch


Dobové fotografie a filmy nám svedčia o tom, že niektoré predpisy sa takmer vôbec nedostali do reálnej praxe. V skutočnej realite sa najviac zachovávali akurát predpisy pochádzajúce ešte z prvej Československej republiky, ktoré sú tu uvedené v prvej tabuľke - Nápisy platné pred rokom 1950:

nápisy ČSD do roku 1950

Nasledujúca tabuľka uvádza predpisy platné od roku 1950. Týmto rokom teda prichádzajú do platnosti nové predpisy, no ako svedčie všetky dobové zábery vlakov, prveviedli sa do praxe asi len v malom množstve. Tu sú tie predpisy:

nápisy ČSD po roku 1950

- Z dobových farebných záberov sa dá vidieť, že na väčšine vagónov v 50tych rokoch ešte nedošlo k prevedeniu na žlté písmo, je vidieť, že ak nejakú zmenu v označení spravili, spravili ju zasa len bielou farbou, ukážky toho sú tu.

A z iných záberov môžeme tiež vidieť, že ani tie ostatné predpisy z 50 roku sa príliš neujali. Ako príklad tu je čiernobiely záber z roku 1953 - vidíme, že nápisy sú na vagónoch ešte stále tie z prvej ČS republiky. Tak napr. v strede vagónov namiesto ČSD by tam podľa vyššie uvedených predpisov z roku 1950 mal byť štátny znak, a namiesto čísla pod tým - názov samosprávnej oblasti (napr Pražská dráha), ale ako vidíme v roku 1953 stále nič z toho:
expres.jpg(171 kb)
Z filmu: Expres z Norimberka, z roku 1953


A toto je z filmu Ztracená stopa z roku 1955, tu vidímem, že už konečne pridali názov samosprávnej oblasti - Plzeňská dráha, ale namiesto štátneho znaku je tam stále ČSD a stále aj pôvodné číslo: ztracena-stopa-1955-2.jpg(140 kb)
z filmu: Ztracená stopa, z roku 1955


V roku 1956 sa ruší tretia trieda. Trojky mali byt prepísané na dvojky, Z filmu Honzíkova cesta, ktorý je tiež z roku 1956, je vidieť, že toto už previedli pomerne rýchlo a dôsledne. Zdá sa, že to naozaj spravili asi aj na väčšine vagónov.


V roku 1957 už zasa nastupujú úplne nové predpisy o nápisoch na osobných vozňoch, tie v niektorých bodoch rušia tie predošlé z roku 1950, a ktoré ako možeme vidieť, sa v skutočnosti ešte ani poriadne nestihli ujať. Preto myslím, že ak niekto modeluje len prvú polovicu 50-tych rokov a chce stvárnit čo najvernejšie dobovú realitu, asi by mal aspoň pri tých starších dvojosích vagónoch zostať prevažne pri nápisoch z prvej Československej republiky, (teda podľa tej prvej tabuľky hore). Zdá sa, že realita v prevažnej miere bola v prvej polovici 50-tych rokov naozaj taká.


No a tu sú zasa tie nové predpisy platné od roku 1957:

tabulka3.jpg(49 kb)


Samozrejme ani tieto predpisy sa príliš dôslene nezachovávali. Občas je z dobových záberov z konca 50-tych a začiatku 60-tych rokov vidieť, že v nápisoch na niektorých vozňoch povznikal zasa len pekný guláš.

Všetky tabuľky na tejto stránke sú prevzaté z knihy: Vladimír Zuska - Modely osobních vozů ČSD, NADAS, Praha 1971

Home


e-mail.jpg(3 kb)